Cewnikowanie

Cewnik

Giętka rurka używana do usuwania lub podawania płynów.

Cewnik z prowadnikem

Cewnik zakończony balonem, do którego wprowadzenia konieczny jest specjalny prowadnik służący do umieszczenia balonu w miejscu zwężenia tętnicy.

Cewnikowanie serca

Badanie diagnostyczne, polegające na wprowadzeniu cewnika przez dużą tętnicę do serca. Podczas cewnikowania serca dokonuje się pomiarów ciśnień oraz pobiera próbki krwi z jam serca i dużych naczyń.

Choroba wieńcowa

Choroba, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi.

Częstoskurcz komorowy (ventricular tachycardia – VT)

Szybki rytm serca spowodowany impulsami elektrycznymi powstającymi w pojedynczym ognisku zlokalizowanym w mięśniu sercowym. Ognisko to przejmuje czasowo rolę rozrusznika serca, którą w warunkach prawidłowych pełni węzeł zatokowo-przedsionkowy. Napad VT jest przyczyną wystąpienia objawów, takich jak: zasłabnięcie, zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia widzenia, a w końcu prowadzi do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Czujnik

Część układu stymulującego służąca do oceny zapotrzebowania organizmu na przepływ krwi. Stymulator analizuje informacje odbierane przez czujnik w celu dostosowania rytmu stymulacji do aktualnych potrzeb pacjenta.

Be the first to comment on "Cewnikowanie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*