Cera trądzikowa

Młodość wiąże się zazwyczaj z beztroską i świeżością. Okres dojrzewania potrafi jednak zepsuć najgorszy wróg nastolatków - acne vulgaris - czyli trądzik pospolity. To małe krostki, grudki lub zaskórniki rozsiane na ciele nastolatka. Na jego twarzy, klatce piersiowej, plecach. Skóra jest zgrubiała, ma szarożółty kolor i błyszczy. Oczywiście problem trądziku doskwiera głównie młodym ludziom przechodzącym okres dojrzewania, zdarza się również jednak osobom między 40 - 50 rokiem życia.

Co powoduje trądzik ?

Przyczyną trądziku są zmiany hormonalne, stres, zaburzenia układu trawiennego, prowadzą one do nadmiernego wydzielania łoju, wywoływania stanów zapalnych. Związane jest to ze zmianą odczynu skóry, który doprowadzić może do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. Jest to dobre podłoże do rozwoju bakterii beztlenowych- Priopionibacterium acnes. Stanowią one źródło enzymów lipolitycznych powodujących rozkład trójglicerydów tłuszczowych łoju i uwolnienie kwasów tłuszczowych, które działają na skórę drażniąco.

Trądzik bywa też chorobą dziedziczoną, na jego nasilenie mogą mieć wpływ niektóre kosmetyki. Przyczynami są również zaburzenia hormonalne, zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy lub zaburzenia ze strony układu trawiennego.

Jak leczyć trądzik ?

Trądzik jest choroba przewlekłą i powinien być leczony pod kierunkiem lekarza dermatologa, który na podstawie stanu skóry i stopnia dolegliwości zadecyduje o rodzaju terapii. Niestety leczenie takie z reguły jest dość długie i wymaga od pacjenta systematyczności oraz szczególnej dbałości o cerę i odpowiedniej pielęgnacji. Preparaty służące do pielęgnacji takiej skóry muszą spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim zmniejszyć objawy łojotoku, zahamować wzrost liczby bakterii, ustabilizować florę bakteryjną, spłycić warstwę rogową oraz uregulować proces jej rogowacenia. Leczenie trądziku jest trudne i długie. Wszystko zależy od sumienności pacjenta i jego skrupulatnego wypełniania zaleceń lekarskich. Terapia często ma charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwszym etapem zajmuje się lekarz dermatolog, kolejnym- kosmetyczka. Leczenie zazwyczaj polega na przyjmowaniu antybiotyków takich jak: tetracyklina, erytromycyna, czy klindamycyna, ale zaleca się w nim często witaminy B2, PP, C. Jeżeli przyczyną są problemy hormonalne, zleca się leczenie hormonalne (np. u kobiet preparatem antyandrogenowym Diane 35). Czasem konieczne jest leczenie chirurgiczne. Terapia zewnętrzna polega na złuszczaniu naskórka, oczyszczaniu cery. Po serii zabiegów w salonie kosmetycznym uzyskuje się znaczną poprawę wyglądu. Systematyczna terapia odnawia skórę, przywraca jej właściwe PH, spłyca warstwę rogową naskórka. poprawia ukrwienie i elastyczność skóry.

Jak pielęgnować cerę trądzikową ?

Kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej muszą zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum, stanom zapalnym skóry oraz oczywiście zmatowić i nadać chorej skórze ładny zdrowy koloryt. Kosmetyki do cery trądzikowej mają za zadanie oczyszczać cerę, a dzieje się to dzięki zawartym w ich skłądzie związkom powierzschniowo - czynnym. Na ogół w postaci pianek i żeli. Przetłuczczoną skórę znakomicie wysusza tonik. Powinien być do jednak tonik do cery z nadmiernym łojotokiem, mający działanie ściągające i odkażające. Zawierające kwas cytrynowy, salicylowy oraz mentol jako środek chłodzący skórę.

Dobrze jest także stosować maseczki peel- off, które po nałożeniu i wyschnięciu sciąga się jak elastyczną folię ,a wraz z nią obumarłe komórki naskórka i nadmiar łoju.

Kosmetyki do cery z łojotokiem nie mogą zawierać zbyt dużo tłuszczów naturalnych (roślinnych), a raczej zastąpione mniej tłustymi silikonowymi. Muszą być antyseptyczne, przeciwłojotokowe, regenerujące i matujące.

Co zawierają preparaty antytrądzikowe ?

W wielu preparatach tego typu ważnym elementem staje się siarka. Ma ona właściwosci antyseptyczne. Stosuje się rownież jej pochodne,czyli aminokwasy ją zawierające np. N - acetylometionina i N- acetylocysteina, regulujące ilość wydzielanego przez skórę łoju. Wśród składników leczniczych występuje również kamfora, ma ona działanie przeciwzapalne i znakomicie poprawia ukrwienie skóry.

Znakomicie działają również wyciągi roślinne, np. ekstrakt rumianku - azulen. Rumianek oczyszcza, ściąga, a także działa zmiękczająco i odkażająco. Jednak również pomagają wyciągi z szałwii, nagietka, rozmarynu, czy brzozy.

Przeciwtrądzikowo działają także witamina A i retinoidy, tudzież kwasy owocowe (AHA), jak chociażby kwas glikolowy, który powoduje złuszczenie , wygładza skórę oraz ściąga rozszerzone pory. Ważną rolę spełniają także nienasycone kwasy tłuszczowe (linolenowy, arachidonowy) ich niedobór doprowadza do niekorzystnych zmian we florze bakteryjnej, powodując stany zapalne skóry.

Często w kosmetykach do cery trądzikowej pojawia się kit pszczeli zwany inaczej jako propolis. Jest to substancja wytwarzana przez pszczoły o silnym działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Leczy wiele stanów zapalnych i ropnych. Ekstrakty kitu pszczelego mają działanie znieczulające i antyutleniające (często używa się ich płynach po goleniu czy mydłach).

W kosmetykach przeznaczonych do tego typu cery często można spotkać nadtlenek benzoilu, działający przeciwbakteryjnie oraz cynk, absorbujący nadmiar wydzielanego sebum, co wspomaga proces leczenia łojotoku. Novum w kosmetologii jest aktywne srebro stosowane w postaci dodatnio naładowanych jonów. Zmniejsza ono objawy trądziku, goi stany zapalne,a także zapobiega tworzniu się nowych zaskórników.

Kosmetyki zawierają często olejki eteryczne np. olejek z drzewa herbacianego, olejek jałowcowy, czy cytrynowy.Ale także geraniowy. lawendowy, bergamotowy lub sandałowy. Ograniczają one wytwarzanie łoju, mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Kosmetyki do cery łojotokowej

Oczywiście także kosmetyki upiększające, używane na co dzień muszą być odpowiednie do takiej cery. Codzienne dbanie o skórę z zaskórnikami jest bardzo ważne. W kosmetyczce kobiet z cerą skłonną do łojotoku powinny obowiązkowo znajdować się: toniki i mleczka do cery tłustej lub trądzikowej, krem nawilżający na noc, ściągająca maseczka na bazie żelu i peeling enzymatyczny. Skórę taką trzeba naprawdę starannie oczyszczać i usuwać z niej makijaż (również odpowiednimi kosmetykami).

W makijażu należy zwracać uwagę na te kosmetyki, które skutecznie matują, nie powinno się stosować ciężkich podkładów, zatykających pory i powodujących powstawaniu zaskórników. Ważny jest dobry korektor, rozświetlający cerę pod oczami i maskujący wypryski.

Be the first to comment on "Cera trądzikowa"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*