Aparaty USG – bezbolesne badanie

Badanie wykorzystujące aparaturę USG nazywane jest ultrasonografią, a pierwsze badania wykorzystujące ją w diagnostyce prowadzone były już nawet w trakcie II Wojny Światowej. Metoda ta zdobyła ogromną popularność, służąc lekarzom do dnia dzisiejszego. Na czym polega ultrasonografia i jakie są jej rodzaje? O tym w dalszej części artykułu.

Każdy aparat ultrasonograficzny zbudowany jest z kilku podstawowych, niezmiennych części. Jedną z najważniejszych jest sonda, tak zwana głowica, w której to znajduje się przetwornik wysyłający oraz odbierający sygnały ultradźwiękowe. Medyczne aparaty USG wykorzystują fale o częstotliwościach z zakresu od 2 do 50 MHz. W wyniku odbicia się takiej fali od tkanki narządu znajdującej się w organizmie na monitorze aparatury powstaje obraz pozwalający na diagnozę oraz wykonanie niezbędnych pomiarów przy badaniu.

Aparaty USG posiadają różne formy oraz szczególnie – różne typy głowic, pozwalające na łatwiejsze zbadanie innych części ciała, takich jak żołądek lub przełyk. Istnieją także odmiany aparatów pozwalających na ich transport, co znacznie ułatwia sytuację, gdy pacjenta potrzeba zdiagnozować w jego domu.

Aparaty USG nie pozwalają jednak zdiagnozować choroby we wczesnym stanie jej rozwoju u mniejszych dzieci, ze względu na ciągły rozwój organizmu oraz szybkie zmiany zachodzące wewnątrz poszczególnych układów. Na tym etapie wskazane jest obserwowanie pulsu oraz poziomu saturacji krwi, a specjalnie zaprojektowanymi do tego rodzaju badań są pulsoksymetry, występujące w małej, przenośnej formie, posiadające także wersje dziecięce.

Be the first to comment on "Aparaty USG – bezbolesne badanie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*